Pilates Eğitmenliği Nedir? Pilates Eğitmeni Nasıl Olunur?

7 Kasım 2019
pilates-egitmenligi-nedir.jpg?fit=640%2C360&ssl=1

Pilates Eğitmenliği Nedir?  

Pilates Eğitmenliği Nedir? Son yıllarda Pilatesin Türkiye’de de popüler hale gelmesiyle pilates eğitimi ve dersleri verilen pilates ve spor salonlarına ilgi de aynı oranda artmakta. Yine buna bağlı olarak da pilates eğitmenliği mesleği de revaçta olan meslekler arasına hızla girmektedir. Ikinci dünya savaşında yaralı askerleri rehabilite etmek amacı ile yaratılan pilates egzersiz metodu 70 yılı aşkın süredir tüm dünyada uygulanmaktadır. Pilates egzersizleri  kasları güçlendirmeyi, esnetmeyi ve bedenin dayanıklılığını artırmayı amaçlar. Yerde mat üzerinde yapıldığı gibi reformer,cadillac gibi aletlerin yardımıyla  yer çekimine karşı da yapılabilen egzersizlerin vücudu şekillendirme açısından fazlasıyla işe yaradığı kanıtlanmıştır.

Pilates Eğitmeni Tanımı

Spor salonlarında veya özel pilates salonlarında kişilerin rahatsızlıklarına ve fiziksel yapısına göre, hazırladığı özel programlar doğrultusunda, vücutlarını daha sağlıklı hale getirmek için sistematik ve planlı olarak çalışmalarını sağlayan, aletli veya aletsiz pilates egzersizlerinin nasıl yapılacağına ve uygulanacağına dair bilgiler vererek verimli ve doğru yapılmalarını kontrol eden yetkin kişidir. Peki pilates eğitmeni nasıl olunuyor ?

Pilates Eğitmeni Nasıl Olunur?

Pilates eğitmenliği konusunda yeterliliğinizi kanıtlamanız için belirli bir eğitim programını başarı ile tamamlamanız ve sertifika almanız gerekiyor. Bunun için Corelab Pilates Academy olarak sizin için alanında uzman eğitmenleri bir araya getirdik. Eğitim sürecinin her noktasının sizin için çok daha net olması için eğitimi destekleyen yazılı ve görsel materyalleri hazırladık ve her detayı sizin için düşündük.

Eğitimlerimizin her aşaması yeterli eğitmenlik formasyonunu kazanmanız ve pilates konusunda derinlemesine bilgi/tecrübe sahibi olmanız için özel olarak tasarlanmıştır. Eğitim sürecinizde hiç bir alanda sizi yalnız bırakmayarak  konunun uzmanlarından gerekli tüm destek ve bilgilendirmeyi almanızı sağlıyoruz. Detaylı bilgiye akademi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

pilates eğitmenliği sertifikası

Unutmayın pilates eğitmenliği eğitiminin kimler tarafından verildiği de büyük önem arz ediyor. Eğitim aldığını kişi ve kurum ne kadar profesyonel ve tecrübeli ise elde edilecek verim ve eğitim niteliği o derece artış gösterecektir!

Pilates Eğitmeni Neler Yapar?

Pilates eğitmenleri spor salonlarında ya da özel pilates salonlarında, kişilerin fiziksel özelliklerine gore egzersiz programı hazırlayan ve egzersizlerin nasıl yapılacağını gösteren kişilerdir.

Pilates Eğitmeni işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, üyelerin bedensel sağlık durumlarına göre ulaşılması amaçlanan hedeflere yönelik pilates ile ilgili araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak görev almaktadır.

 • Program materyal ve ders programlarının ve planlarının hazırlanmasını sağlamak,
 • Her üyenin fiziği ve sağlık durumuna uygun kişiye özel pilates programlarını tasarlamak ve uygulamak kişinin gelişimine göre gerektiğinde programı düzenlemek,
 • Pilates egzersizi prensibine göre uygun ısınma ve soğuma tekniklerini göstermek,
 • Pilates aletlerinin kullanılmasını öğretmek (minder, top, bant, çember, chair,reformer, cadillac tower v.b)
 • Pilates ekipmanlarının doğru ve güvenli kullanımını sağlamak,
 • Pilates prensiplerini anlatmak ve uygulamalı olarak göstermek,
 • Egzersizin uygulanması esnasında yapılan yanlış hareketleri düzeltmek,
 • Teşvik ve motive edici olumlu bir ortam sağlamak,
 • Olası sakatlıklarda ilk müdahaleyi gerçekleştirmek,
 • İçeriği güncel, yaratıcı ve eğlenceli tutmak için çalışmalar yapmak,
 • Mesleği alanındaki gelişmeleri takip etmek ve uygulamak

Pilates Eğitmeni Ne Kadar Kazanır? Pilates Eğitmeni Maaşı Ne Kadardır?

Sektöre yeni adım atan eğitmenler ile deneyimli eğitmenlerin gelirleri değişiklik göstermektedir.Ücretler deneyime ve çalışma saatlerinize göre Asgari ücret ve 10.000 TL arasında değişmektedir. Son yıllarda pilates eğitmenlerin ücretleri  birçok sektörde alınan ücretlerin çok üzerindedir.

Pilates Eğitmenin Mutlaka Alması Gereken Eğitimler Nelerdir?

pilates eğitmenini alması gereken eğitimler

Pilates Eğititmenliği sürekli gelişen ve eğitmenin kendisini yenilemesi gereken bir meslektir. Eğitmen olacak kişilerin sağlık ve antrenman prensipleri konusunda kendisini çok iyi yetiştirmesi ve donanımlı hale gelmesi önemlidir. Yurt içi ve yurtdışı gelişmeleri yakından takip eden, teknoloji ve sporu bilen eğitmenler sektörde ön plana çıkmaktadır.

Unutmayın ki çalışma konumuz insan sağlığıdır. Yanlış antrenman planlaması ve yanlış bilgiler kişilerin zarar görmesine ve  birçok eğitmenin yasal olarak zorluklar yaşamasına neden olmuştur.  Bu konuda gerekli önemi göstermenizi ve doğru eğitim kurumlarından doğru bilgileri öğrenerek bu işi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Mutlaka almanızı tavsiye ettiğimiz eğitimlerden bazıları;

 • İlk Yardım Eğitimi
 • Anatomi ve Fizyoloji Eğitimi
 • Spor Beslenmesi Eğitimi
 • Spor Psikolojisi Eğitimi
 • Etkili Iletişim ve Ikna Teknikleri

Pilates Eğitmenliği Çalışma Koşulları ve Şartları

Tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak çalışılan bir sektördür. Tesisin  büyüklüğü,  üye kapasitesi ve aktivitelerine göre çalışan personel sayısı doğru orantılıdır. Aletli pilates egzersizleri kişiye özel verilen bir sistemdir. Yaklaşık 50 dk /1 Saat gibi bir süreyi kapsamaktadır.

Pilates Eğitmenliği Kursu Sonrası Nasıl Iş Bulabilirim?

Eğitimlerinizi aldınız sıra iş bulmada; unutmayın ki her sektörde olduğu gibi bu sektörde de rekabet üst düzeyde. Fark yaratan eğitmenler yeterli eğitim bilgisine ve donanıma sahip kişiler olmaktadır. Eğitim dışında karakteriniz, dış görünüş ve tarzınız,  üyelerle olan iletişiminiz sizi öne çıkaracak özelliklerdir.

Corelab Pilates Akademi olarak eğitim programını başarı ile bitiren yeni eğitmenler için staj programımız da bulunmaktadır. Pilates Eğitmenliği ve staj programımız ile ilgili detaylı bilgiye Akademi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.Bizi Instagram‘da takip etmeyi unutmayın.

WhatsApp