Fıtık Nedir ? Fıtık Sorunu | Pilates ile Fıtık Tedavisi

2 Temmuz 2019
Fıtık-nedir-Fıtık-Sorunu-ve-Pilates-e1562050976978.png?fit=1200%2C675&ssl=1

Fıtık Nedir, Fıtık Sorunu ve Pilates

Karın veya kasıkta lokal çıkıntıya neden olan fıtık, genelde zararsızdır. Ancak rahatsız edicidir ve bir süre sonra ağrıya neden olur. Bu ağrılardan kurtulmak için pilates ile fıtık tedavisi uzun zamandır kullanılmaktadır. Karın ve kasık bölgesindeki fıtık sorunları dışında, Omurga ekseninde gerçekleşen bel fıtığı ve boyun fıtığı, Mide üst kısmında meydana gelen mide fıtığı sorunlarıda çok yaygındır.

Fıtık Nedir?

Fıtık nedir; karnın organlarını yerinde tutan kas duvarı, zayıfladığında fıtık oluşur. Bu kusur, organların ve dokuların, şişkinlik yaratarak içeri girmesini sağlar.

Fıtık Türleri

Fıtık, aşağıdaki alanlarda yaygındır:

Kasık: Femur fıtığı denir. Kasığın hemen altında şişkinlik oluşturur. Kadınlarda da oluşabilir ama erkeklerde daha sık görülür. Kasıkta skrotumaya ulaştığında zorluk çıkarır.

Midenin üst kısmı: Hiatal veya hiatus fıtığı olarak bilinir. Midenin üst kısmı ve karın boşluğundan dışarıya ve diyaframdaki açıklıktan göğüs boşluğuna doğru itilir.

Karın: Bu bölgedeki şişkinlikler göbek veya periumbilikal herni tarafından üretilir.

Boyun: Masa başında oturan kişilerde boyun düzleşmesinden sonra ortaya çıkar ve en iyi ilacı pilatestir.

Cerrahi yaralar: Geçmiş karın ameliyatından kaynaklı yaralar yoluyla oluşan insizyon fıtığına yol açabilir.

Fıtık tedavisinden sonra pilates egzersizi sağlığa kavuşmanın çok önemli bir parçasıdır. Çünkü pilates pelvik taban ve karın kaslarını geliştirir.

CoreLab pilates Studio olarak genelde, mevcut olan küçük fıtık sorunlarını ya da ameliyat sonrası oluşan fıtıkları egzersizle yok etmeye odaklanırız.

Fıtık Neden Olur?

Fıtık aslında karın boşluğunun (periton) astarının oluşturduğu kesedir. Kese, göbek duvarının kasını saran güçlü katman arasından çıkacak delik bulur (göbek deliği). Delikten veya zayıf başka bir alandan ortaya çıkar. Bu katmana fasya denir.

Karın basıncı arttıkça fıtık oluşur – tuvalette zorlanmak, ağırlık kaldırmak veya yanlış karın egzersizleri yapmak fıtık nedenleri arasındadır.

Yanlış karın egzersizi fıtık oluştururken aynı zamanda var olan fıtığın kötüleşmesine de neden olabilir. Ancak doğru yapılan egzersiz fıtığın tedavisinde kullanılır. Bu yüzden mutlaka bir uzmanla çalışmak gerekir.

Pilates ile fıtık tedavisi için egzersiz diyastaz rektisi ile benzerdir.

Fıtık Tedavisinde Egzersizin Önemi

Egzersiz yapmak için doktorunuz tarafından onay almanız şarttır. Karın basıncını arttırırken zorlamadan kaçınmak gerekir. Bu da hareket halindeyken nefes alma düzeninin izlenmesini önemli kılar. Eğitmen tamamen sizinle ilgilenir ve durum kontrol altında tutulur.

Pilates yaparak fıtık tedavisini gerçekleştirme için temel karın egzersizlerini unutun. Tamamen sizi rahatlatacak, bir sonraki hareket ile senkronize çalışarak verimli bir süreç yaşayacaksınız.

Biz, Pelvik taban kaslarınızı, diyaframınızı ve iç karınlarınızı rahatlatmaya ve güçlendirmeye yardımcı olan egzersizlere odaklanacağız.

Daha detaylı bilgi için Klinik pilates sayfamızı ziyaret ediebilirsiniz.

Pilates ile Fıtık Tedavisi

Fıtık tedavisi için pilates yaparken ilk zorluk; doğru nefes almaktır!

Eğitmeniniz sırt ağrılarınızın oluşmaması için pilates yaparken doğru nefes almayı size öğretecektir. Çünkü hareketlerin vücut tarafından algılanması için temel olan nefestir.

Fıtık için hazırladığımız egzersiz programı fıtık iyileşmesi sürecinde bütüncül olarak etkili oldu.

Egzersizlerimiz fıtık bölgesini ağırlaştırmayacak şekilde yapılır. Yine de fıtık sorununuza bağlı olarak ağrı veya şişme ortaya çıkarsa doktorunuzdan onay almadan derslere devam etmemeliyiz. Herhangi bir sorun oluşmazsa haftada 2 veya 3 kez fıtık tedavisi için pilates yapmak başarıya ulaşmamızı sağlayacaktır.

Buradaki sorun haftada 2 -3 kez bizimle çalışırken diğer günler evde bizimle öğrendiklerinizi tekrarlamanızdır. Uzman yanınızda olmadan egzersize başvurmamalısınız. Durumunuzu kötüleştirebilir ya da vücudunuzu çok zorladığınız için farklı sorunlar yaşayabilirsiniz. Elbette fıtık tedavisi sonlandığında, tüm hareketleri gözetimsiz doğru yapmaya başladığınızda reformer pilates aletiniz olmasa da matlı egzersizleri deneyebilirsiniz.

Pilates ile Fıtık Tedavisinde Duruş ve Egzersizler

Fıtık kendiliğinden iyileşebilir. Ancak bunun için, karnınız ve kasık kanalınızdaki sarkmanın iç organlarının dışa doğru baskısını arttırması veya azaltması için pilates yardımı gerekir. Kas gücünü ve yapısını korumada çeşitli bağlar ve vücut dokuları rol oynar. Göğüs kafenizin desteğiyle omuzlarınız, karnınızı askıda bırakır gibi davranmalıdır, böylece pelvik zemin sarkıp ağırlaşmaz.

Üç tür egzersiz önemlidir:

  1. Pelvik tabanınızı güçlendiren pilates egzersizleri
  2. Pelvik tabanınızı ve alt karnınızı güçlendiren pilates egzersizleri
  3. Karnınızla omuzlarınız ve göğüs kafeniz arasındaki bağlantıları geliştiren pilates egzersizleri

Bu bağların güçlendirilmesi, pelvik tabanınız ve alt karnınız yukarı bastırıldığında sizi yukarı çekmeye yardımcı olacaktır. Fıtık bölgesi rahatlayacak ve zamanla iyileşecektir.

Sizin için hazırladığımız egzersizler, pilates tekniği ile yukarıdaki amaçları yerine getirmek için tasarlanmıştır. Pilates kaslarınızı asla zorlamaması gereken yumuşak bir tekniktir. Tüm egzersiz sistemlerinde olduğu gibi, bu egzersizler de en iyi şekilde uzman eğitmenler ile öğrenilmelidir.

WhatsApp