Reformer Pilates Mi? Mat Pilates Mi?

1 Temmuz 2019
aletli-mat-pilates-e1561935311962.png?fit=1200%2C675&ssl=1

Reformer Pilates Mi? Mat Pilates Mİ?

Mat ve Reformer Pilates arasındaki fark nedir? Her iki egzersiz de benzer faydalar sağlar ama ikisi de oldukça farklı! Mat sınıfları, egzersiz için vücut ağırlığını kullanırken Reformer, egzersizlerinizi vücut özelliklerine göre özelleştirilebilen hareketin her anınıda direnç ve destek sağlayan Rerformer,Cadillac, Chair Barrel gibi ekipmanlardan yararlanır.

Mat Pilates

Genel olarak, bacaklarınızı, karnınızı, alt ve üst sırt kaslarınızı sıkılaştırır. Mat üzerindeyken, vücut ağırlığı yerçekimine karşı direnç sağlar ve çoğu zaman egzersiz bu nedenle zorlaşır. Ekipman desteğine bağlı olmak yerine, vücudunuzun kontrolünü sizin sağlamanız gereklidir. Bu durum Mat ile pilates, egzersizleri sırasında kasları hissetmenizi sağlar bu nedenle yeni başlayanlar için ilk derslerde zorlayıcı olabilir ama harikadır!

En büyük yanılgılardan biri Reformer’ın Mat Pilates’ten çok daha zor olması ve sert hareketler içerdiği düşüncesidir. Aslında, özellikle ileri Mat Pilates sınıfında, Reformer desteği olmadan vücudunuzu her zaman tam kontrol etmeniz ve kullanmanız gerekir. Pilates reformer ise antrenmana devam etmeyi kolaylaştıran destek direnci ile heyecan verici bir teşvike sahiptir. Ayrıca reformer mat pilatese göre daha kısa sürede kuvveti, duruşu, çevikliği, esnekliği ve kasları geliştirir.

Matı farklı yapan özelliklerin geneline bakalım:

 1. Taşınabilirdir: Çok az ekipmanla hemen hemen her yerde çalışabilirsiniz. Seyahatte bile!
 2. Uygun fiyatlıdır: Mat sınıfında ekipman daha az olduğundan muhtemelen daha az ödersiniz.
 3. Serbesttir: Reformere göre vücudunuzu daha serbest kullanırsınız. El ve ayaklarınız daha çok işin içindedir. Vücudu hareketsiz tutmak ya da harekete geçirmek için daha çok efor sarf edersiniz.
 4. Stabildir: Kaymak, yay değiştirmek, aletteki bir şeyleri takmak için kalkmadan egzersize devam edersiniz. (Ama söylemeden geçmeyelim bu genel bir özellik, uzman ekibimiz sizi rahatsız etmeden reformerda tüm bu işleri üstelenecektir.)
 5. Joseph’in ilk tasarımıdır: Bu işin başlangıcı mat! Her şeyin temeli en sağlamıdır…

Reformer Pilates

Yaşınız ne olursa olsun, Reformer vücudunuzun ihtiyaçlarına adapte olur! Reformer, vücudunuzun belirli bir alanını, nadiren kullanılan kas grubunu veya tam vücut güçlendirme özelliğini hedef alacak şekilde tasarlanmıştır. Kayar taşıyıcı, kayışlar ve makaralar içeren, değişken dirençli yataktan oluşur.

Reformer çok yönlüdür ve etkili olduğu kadar eğlencelidir! Ayrıca skolyozu omurga problemi veya fıtığı olanlar Mat Pilates’i yapmakta zorlanabilirler, ancak Reformer ile daha güvenli çalışırken daha kontrollü, ve etkili bir şekilde hareket aralıklarını artırabilirler!

Reformerı eşsiz kılan özellikler:

 1. Daha fazla direnç kullanır. Çoğu reformerda yaylar vardır. Bu yaylar egzersizde her iki yönde de direnç sağlar. Yani metabolizmanız daha çok çalışır.
 2. Daha fazla destek ve hizalanma şansı sunar: Alette, baş desteği, omuz blokları ve ayak çubuğu yer alır, böylece eğitmeniniz vücudunuzun tam olarak nasıl hareket ettiğini kolayca görür.
 3. Daha fazla egzersize sahiptir: Normal pilatesten 50 farklı egzersizi bulunur. Bu da çeşitlilik sağlarken sıkılmanızın önüne geçer.

 

Mat Mı, Aletli Pilates Mi Daha İyi?

Mat mı aletli pilates mi hangisi daha iyi? Şunu anlamanız önemlidir ki; Pilates zaten sistem olarak en iyi egzersizdir.

Matın üzerinde Short Spine gibi antremanları yaparken zorlanırsınız fakat zorlanmanıza rağmen az kalori yakarsınız. Bir de  mat pilates ile yaparken zorlanacağınız bu egzersizi kolayca yaparken vücudunuza daha çok etki gösteren Reformer ile deneyin! Farkı anlayacaksınız. Ya da Roll Over uygularken pelvisinizi nasıl kaldıracağınızı düşünün. Aletli pilates size antreman sırasında kolaylık ve zindelik sağlayacaktır. Hissedeceğiniz yorgunluk daha az olacağından daha fazla egzersizi daha kısa sürede yapma olanağınız olacak ve daha fazla kalori yakacaksınz.

Deneyimlerimiz Neler?

 • Stüdyomuzda biz aletli pilates derslerinde mat repertuarından da faydalanıyoruz.
 • Zaman zaman stüdyomuzun üyeleri her iki gruba da katılır. Birinde öğrendiklerini vücut diğerine bildirir. Her ikisini de yapanlar daha hızlı sonuç aldıklarını söyler.
 • Bazen de denedikten sonra hangisini sevmezseniz ona odaklanmanız gerekir. Bu size vücudun bundan hoşlanmadın zorlandım demesidir yani asıl etkili olacak olan sizi daha çok zorlayandır. Yani ne yazık ki, hangisini “sevmiyorsanız” muhtemelen yapmak zorunda olduğunuz odur.
 • Bazıları mat pilates ile sıkılaşmış olan hamstringlerini ve kaslarını, uzatmayı ister. Reformer aleti veya cadillac reformer aleti ile daha fazla sarkma, daha fazla gerilme hareketi yapmak bunun için uygundur.
 • Kafası çok dolu olanlar veya konsantrasyon problemi yaşayan kişiler mat üzerinde eğitmeni takip etmekte zorlanabilir. Reformer ile vucut hizalanır ,ellerin ve ayaklarn nerede duracağı kesin bellidir. Bu durum hareketleri daha doğru yapmayı ve daha fazla verim almayı sağlar. Zamanla aletli pilates ile vücutlarını şekillendirirken odaklanma yetenekleri de artar.

Hangisine Gitmeliyim?

Her iki Pilates formundan da benzer avantajlar elde edebilirsiniz. Çünkü her ikisi de size vücudunuzda harika değişimler sağlar.  Unutmayın! Matla pilates yapmak belli bir kas grubunu hedef alır ama Reformer daha fazla egzersiz kombinasyonu sağlar. Aletli Pilates derslerinde yağ yakım oranı daha fazladır ve Reformer aleti tasarımı gereği egzersiz sırasında vücudu destekler ve zorlanmaları önler bu sebeple  Reformer, omurga rahatsızlığı, fıtık veya kronik dengesizlikleri olanlar için mattan daha idealdir.

Hala Mat veya Reformer arasında kararsızsanız, ikisini de denemeye çalışın…

WhatsApp