Pilates ile kilo vermek

20 Haziran 2019
pilates-ile-kilo-vermek.jpg?fit=543%2C308&ssl=1

Pilates ile Kilo Vermek

Pilates ile kilo verilir mi? sorusunu gelin sizler için cevaplayalım. Neredeyse tüm kasların doğru bir şekilde çalıştırılmasını sağlayan pilatesin ortaya çıkışı aslında bir fizik tedavi yöntemi şeklinde olmuştur. Zaman içerisinde günlük spor faaliyetleri arasında yerini almaya başlamasıyla birlikte günümüzde birçok insan tarafından kullanılan bir yöntem haline dönüşmüştür. Pilates ile kilo vermek dışında birçok bedensel sıkıntıya da iyi gelen pilates her yaştan insanın uygulayabileceği bir spor olarak görülüyor.

Düzenli bir şekilde pilates yapanların neredeyse tamamının vücudunda ve duruşunda düzelmeler, kasların Değişiklikleri önizle (yeni sekmede açılır)güçlenerek uzaması ile incelme ve kilo verme etkisi görülmektedir. Pilates yaparak zayıflama konusu hala tartışılan bir konu olsa da bu gözlem pilatesin kilo verme konusunda etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.

Aletli Reformer Pilates

Özel tasarlanan aletlerle uygulanan reformer pilates vücudun esnemesi ve güçlenmesi açısından oldukça etkili egzersiz hareketleri yapmaya imkan sağlamaktadır. 100’den fazla egzersiz hareketi seçeneği bulunan reformer pilates fiziksel gelişimin yanı sıra mental gelişime de yardımcı olur. Egzersizler esnasında vücut ağırlığı kullanılarak eklemlere yük biner. Hemen hemen tüm kasların çalıştığı egzersizler sayesinde de vücut fit bir görünüm kazanır.

Günümüzde oldukça yaygınlaşan ve popüler hale gelen aletli pilates, sağlık açısından son derece etkili bir programdır. Asıl amacı; sağlam bir iskelet oluşturmak ve omurganın esnekliği üzerine yoğunlaşmaktır.

Ancak bu hareket ve egzersizler tek başına kilo vermek için yeterli değildir. Pilates ile zayıflamak ve pilates ile kilo vermek için reformer pilates yanında sağlıklı bir beslenme programı da gereklidir. Spor ve doğru beslenme birlikte kullanılabilirse o zaman pilatesten maksimum fayda elde edilebilir. Reformer pilateste uygulanan egzersizler, özellikle vücuttaki yağlı bölgelere odaklandığından dolayı hızlı bir şekilde yağ yakımı sağlamaktadır. Ayrıca çalıştırılan kaslar sıkılaşır ve daha fit bir görünü ortaya çıkar.Daha detaylı bilgi için Aletli Pilates konulu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Pilates İle Kilo Vermek ve Zayıflamak

Pilates ile zayıflamak, kilo vermek isteyenlerin en çok merak ettikleri konuların başında gelmektedir. 3 aşamalı bir spor olan pilatesin başlangıç seviyesinde yakılan kalori, ileri seviyelerde iki katına çıkmaktadır. Genel olarak egzersiz hareketleri vücudun yağ depolarına odaklanmış olduğu için pilates yağ yakım hızını artırır. Bu sayede de fazla yağlar vücuttan atılarak kilo verme süreci başlar. Ancak pilates ile kilo vermek konusunu düşünen kişilerin bu konuda hayatlarınıda düzenli egzersiz ve düzenli beslenmeyi sağlayacak şekilde organize etmeleri gerekmektedir.   

 

Pilates ve Egzersizin Kilo Vermeye Etkisi

Pilates ve egzersizin kilo vermeye etkisi spor yaparak kilo vermek isteyenlerin en merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Sıkılaşma ve esnekleşme gibi büyük etkileri olan pilates aynı zamanda kalori yakma konusunda da başarılı egzersiz programları içeren bir spordur. 1 saatlik başlangıç seviyesi pilates egzersizi ile yaklaşık olarak 230 kalori yakılabilmektedir. İleri seviyelerde ise yakılan kalori miktarı 385-500 kaloriye kadar çıkmaktadır.

Sıkılaşma, yağ yakma ve kasları toparlama gibi etkileri ile pilates kilo verme konusunda doğrudan etkileri olan bir spordur. Ancak pilates ile kilo vermek miktarı kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Çünkü pilates dışında kişilerin sağlıklı bir diyet programı da uygulamaları gerekmektedir ayrıca mümükünse kardiyo programıda ekleyerek yağ yakımını dahada hızlandırılabilir.

Pilatesin Yararları Nelerdir?

Öncelikle söylemek gerekir ki pilates sadece kilo vermek için yapılan bir spor olarak algılanılmamalıdır. Kilo verme dışında vücudun birçok odak noktasına inanılmaz faydaları olan pilates her yaş grubu insanın günlük hayatına alması gereken önemli alışkanlıklardan birisi olmalıdır.

Pilatesin başlıca faydalarından bahsetmek gerekirse:

  • Pilates sağlıklı bir yaşam için mutlaka düzenli olarak yapılması gereken bir spordur.
  • Sağlıklı ve doğru bir şekilde nefes alıp vermemizi sağlar
  • Düzenli pilates yapan kişiler gün içerisinde kendilerini daha zinde ve enerjik hissederler
  • Pilates yalnızca bedenen değil pozitif düşünce anlamında da oldukça etkilidir.
  • Pilates ile vücudun şekli de forma girer. Omurga çalışmalarına yoğun bir şekilde odaklanan pilates ile bedende dik duruş sağlanır.
  • Yağ yakımına odaklanan egzersizler sayesinde vücutta sıkılaşma ve incelme ortaya çıkar
  • Vücudun dayanıklılık direncini ve bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Vücutta çalışmayan kasları çalıştırıp açarak vücudun esnekliğini artırır.
  • Sırt, bel ve boyun ağrılarına iyi gelerek daha kaliteli bir yaşam elde edilir.
  • Bütün kasların aynı derecede çalışmasını sağlayan hareketler sayesinde vücutta bir kas dengesi oluşur.

Pilatesi hayatınızın bir parçası yapmak ve daha sağlıklı bir yaşam elde etmek için CoreLab Pilates Studio‘yu arayabilirsiniz. Kilo vermek, vücudu toparlamak, karın, basen ya da yağlardan kurtulmak, kasları geliştirmek, gevşemenizi sağlamak, odaklanmanızı kolaylaştırmak, hayattaki sorunlara karşı sakin kalmak, stres atmak ya da amacınız ne olursa olsun! Bizimle hem fiziksel hem de psikolojik olarak değişeceksiniz!

WhatsApp