Kas Hastalıkları ve Pilates ile Tedavisi

17 Şubat 2020
kas-hastaliklari-tedavisi.jpg?fit=640%2C360&ssl=1

Nöromüsküler hastalıklar; yani sinir ve kas hastalıkları kas fonksiyonlarının bozulması, özellikle zayıflık (güçsüzlük) ile karakterize olarak ayırt edilen bir hastalık grubudur. Nöromüsküler hastalıklar arasında kas hastalıkları, periferik sinir hastalıkları, nöromüsküler bağlantı hastalıkları ve motor nöron hastalıkları olarak kategorileştirilmiştir. Kas zayıflığının belirtileri mekanizmada çok farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Bu, prognoz (hastalığın seyrini) ve tedavi yöntemini belirler. Bu yazımızda sizlere kas hastalıkları ve pilates ile tedavisi konusunda bilgi vermeyi amaçladık.

Kas Hastalıkları Nelerdir?

Kas hastalıkları 30’dan fazla kategoride incelenebilir. Peki, en yaygın kas hastalıkları nelerdir?

Edinilmiş miyopatiler:

İnflamatuar miyopatiler: (inklüzyon miyoziti, polimiyozit, sarkoid miyopati dermatomiyozit;

Bulaşıcı miyopatiler (bakteriyel miyozit, HIV ile miyopatiler, parazitik miyozit, viral miyozit;

İlaç ve toksik miyopatiler (kolesterolü düşürmek için kullanılan ilacın miyopatisi, alkolik miyopati, kortikosteroid miyopati.

kas hastalığı nedir

Sekonder metabolik ve endokrin miyopatiler:

  • Diyabet miyopatisi;
  • hipotiroidizm ile miyopati;
  • hipertiroidizm ile miyopati;
  • Cushing hastalığı;
  • hipokalemik miyopati;
  • kronik böbrek yetmezliğinde miyopati;
  • hiperparatiroidizm ile miyopati;
  • hipofosfatemik miyopati;

Ayrıca kas hastalıkları arasında yaygın olan kas distrofisi vardır.

Kas Hastalığı Nedir?

Kas hastalığı nedir; hem kasların hasar görmesi hem de nöromüsküler kavşakta bozulma, periferik sinirlerde hasar veya periferik sinir kaybı nedeniyle motor kontrolün azalması ya da tamamen yok olmasıdır.

Miyopati Nedir?

Miyopati nedir ilerleyici kas atrofisi ile karakterize kronik bir hastalıktır. Edinilmiş ve kalıtsal miyopatiler (kas distrofileri) olarak ikiye ayrılır. Kalıtsal miyopatiler, sinir sistemine verilen hasar sonucu hem birincil kas hem de kas denervasyonundan kaynaklanabilir.

Miyopati Tedavisi

miyopati tedavisinde pilates

Kalıtsal miyopatilerin tedavisi esas olarak sinir ve kas dokularındaki metabolizmanın düzeltilmesini amaçlamaktadır. Miyopati tedavisi, anabolik ajanlar, vitaminler, biyojenik uyarıcılar, potasyum preparatları, antikolinesteraz ilaçları, vazoaktif ilaçlar ve trophotropik ilaçlarla tedavi edilir.

Antikolinesteraz ilaçları (piridostigmin veya Kalimin) ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar (prednizon ve diğerleri) kullanılır. Timus giderimi (timektomi) ilaç tedavisi etkisiz olduğunda yapılır. Ayrıca tedavide plazmaferez ve immünoglobulinler kullanılabilir.

Tedavi edilebilir hastalıklar:

Steroid miyopat; sıklıkla miyopatiye florlu kortikosteroidlerin kullanılması neden olur. Düzgün diyet ve pilates ile sorun aşılabilir.

Alkolik miyopati; Olası alkolizm endikasyonları nedeniyle oluşur. Tedaviye ruh ve beden sağlığı için pilates eşlik etmelidir. Çünkü ağrılar kaçınılmazdır ve kasların güçlendirilmesi gerekir.

Tiroid miyopatisi; Hastalık hem hipotiroidizme hem de tirotoksikozadır. Pilates sayesinde doğru nefes alış veriş öğrenilmelidir.

Polimiyozi; İdiyopatik polimiyozit, kreatin fosfokinaz (CPK) seviyesinde bir artış ile karakterizedir. Eğer bağ dokusu hastalıklarının belirtileri; romatoid artrit, sistemik lupus eritematozus varsa pilates size çok yararlı olur. Terle vücuttaki toksitleri atarsınız.

Periyodik felç; Hastalığın atakları soğuk algınlığı, yeme bozukluğudur ve egzersizden kaçınılması gerekir. Yalnızca meditasyon yapabilirsiniz. Pilates yalnızca bu kas hastalıkları için tehlikeli olabilir.

Romatizmal polimiyalji; Kas hastalıkları kendini kas zayıflığı ile gösterir. Kasların ve eklemlerin ağırmaması için pilates uygundur.

Myasthenia gravi; Miyastenia gravis, gün boyunca kas güçsüzlüğü yaşanır. Bu kasları güçlendirmek için stüdyomuz ile iletişime geçmelisiniz.

Eaton-Lambert sendromu; nöromüsküler iletim bozukluğu ile ilişkili nadir bir paraneoplastik patolojidir. Patolojinin temeli çoğunlukla malign akciğer hastalığıdır. Bu nedenle pilates nefes alışverişleri düzenler ve kan akışının doğru şekilde akciğeri temizlemesine yardımcı olur.

Kas Hastalıklarının Tedavisinde Pilatesin Yararları

kas hastalıklarının tedavisinde pilatesin faydaları

Kas hastalıkları sinir ucunun ve kas lifinin, bir impulsun sinirden kas zarına aktarıldığı sinaptik yarık oluşumu ile bir birleşimidir. Dürtü, sinir ucu tarafından salgılanan nörotransmiter asetilkolin tarafından iletilir ve daha sonra kas zarına bağlanır. Bazı hastalıklarda, sinir yetersiz asetilkolin salınımı veya kas lifi zarına bağlanmasının ihlali nedeniyle nöromüsküler iletim bozulur.

İşte bu nedenle kaslar zayıfladıkça zayıflar. Bu herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Bunu yaşamadan önce pilates gibi ruhsal ve fiziksel bir aktiviteye başlamak ve prediodik olarak sürdürmek önemlidir. Bu hastalıktan korunmanızı sağlar. Ancak zaten kas hastalıkları kapınızı çaldıysa da pilates sizi kucaklayabilir.

Bu hastalıklara temelde Miastenia Gravis denir. Yunanca bir kelimedir ve “kas zayıflığı” ve “ciddi” kelimesinin birleşiminden oluşur. Miyastenia gravis, şiddetli kas güçsüzlüğü ve yorgunluk hissi verir. Miyastenia gravis ile sinir lifinden kaslara dürtü iletimi gerçekleşir. Hastalığın temeli, nörotransmitter asetilkolinin nöromüsküler sinapstaki kas zarına bağlanmasını engelleyen otoantikorların gelişmesidir. Kas hastalıkları tedavisinde uzman terapistlerimiz ile gerçekleştrdiğimiz Klinik Pilates seanslarımız hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Pilates kasların gelişmesini, güçlenmesini sağlarken kas zarını da onarır.

Kas hastalıkları gün boyunca bir artar bir azalır, genellikle sabahları daha az belirgindir ve öğleden sonra ve akşamları artar. Hastalığın en erken belirtileri göz altı sarkması (pitoz), çift görme, zayıf yüz kasları, yutma bozukluğu, çiğneme, kollarda ve bacaklarda güç azalmasıdır. Hastalık erkekleri de kadınları da etkiler, ayrıca kadınlarda tanı genellikle 40 yaşından önce başlar.

  • Pilates, kas hastalıklarına zemin hazırlayan tüm bağları güçlendirir. Hastalığın ertelenmesini sağlar ya da tedavisini gerçekleştirir.

Ayrıca pilates;

Tüm vücutta mükemmel uyumu sağlar. Sadece bacaklarınız ya da kollarınız güçlenmez. Tüm vücut kaslarınız poziyonlar boyunca çalışır. Hepsi aynı tempoda uzar ve kısalır. Bazen genişler bazen daralır. Sırt kasları, boyun kasları dahil ayaktan parmağınıza kadar pilatesin gücünü hissedersiniz. Üstelik doğru nefes alıp verdikçe vücudunuz içten dışa kendini tamir etmeye başlayacaktır.

Kas Hastalıkları Teşhisi Nasıl Yapılır?

kas hastalığı teşhisi nasıl yapılır

Kan testi ve elektronöromiyografi ile doktor tarafından teşhis edilir. Gerekirse, hastalığın olası bir nedenini (otoantikorların gelişimi) araştırmak için timus bezinin boyutunu ve durumunu değerlendirmek üzere bilgisayarlı göğüs tomografisi istenebilir.

Siz de durumu anlayabilirsiniz, bazen dizleriniz sizi taşımaz, bazen bir ayağınız yan döner, hızla yorulursunuz, uykuya dalmakta zorluk yaşarsınız. Bazen de nefes almakta zorlanırsınız. Bunlar bir ara size uğrar bir ana normale dönersiniz. Birine sahip olursanız pilatese hemen başlayın ve hastalığı durdurun, tümüne sahipseniz hemen bir doktora görünün ve pilates stüdyomuza uğrayıp kas hastalıkları için pilates dersleri almaya başlayın.

Kas hastalıkları dışında sizi uyarmamız gereken bir sendeom bulunur.

Lambert-Eaton Sendromu

Lambert-Eaton sendromu, otoimmün süreç nedeniyle gelişen kas güçsüzlüğü ve yorgunluk sendromudur. Genellikle sendromun nedeni malign onkolojik süreçtir, çoğu zaman akciğer kanseri buna neden olur. Bu nedenle, Lambert-Eaton sendromu tanısı konduğunda, hastayı onkolojik süreç bekler. Böyle bir durumda kemoterapi alacaksanız pilatesi ertelemeniz gerekir. Kemoterapi etkisini 1 hafta sonra kaybeder, kendinizi güçlü hissettiğiniz zamanlarda pilatesi hafta 1 gün yapmanız önerilir.

Kas Hastalığım Var Pilates Bana Uygun Mu?

Hastalığın semptomları çoğunlukla omuz, kalça ve boyun kısmındadır. Yani omuzlarınızı, boynunuzu ve kalçanızı güçlendirmek için pilates yapabilirsiniz. Kas hastalıkları ileri seviyede değilse sizi engellemeyecektir. Ancak hastalığınıza uygun pilates programı hazırlarız.

Solunum kaslarının zayıflığı, gırtlak kasları ve konuşma eklemiyle ilişkili kaslarınızda sorun varsa yine doğru soluk alıp verme sayesinde pilates size yardım eder.

Pilates sayesinde doktor tedavinize ek olarak, merdivenlerden yukarı çıkarken artık zorlanmayacak, oturma pozisyonundan kalkarken dizlerinizin bağı çözülmeyecek, kollarınızı başın üstüne doğru kaldırabileceksiniz.  Ayrıca egzersizler vejetatif fonksiyonları, ağız kuruluğunu, iktidarsızlığı da giderecektir.

Kas hastalıkları ve pilates ile tedavisi konusunda umarız bu yazı size yardımcı olmuştur. Doktor tedavisi, iyi beslenme ve pilatesin mükemmel egzersizleri sayesinde aşamayacağınız, kas, sinir, eklem, kemik hastalığı  ya da herhangi bir psikolojik hastalık yoktur. Yeter ki iyileşmeye hevesli olun ve pilatesin gücüne inanın. Bizi Instagram‘da takip etmeyi unutmayın.

WhatsApp