Siyatik Ağrısı ve Pilates ile Tedavisi

2 Mart 2020
siyatik-agrisi-tedavisi-pilates.jpg?fit=640%2C360&ssl=1

Yaşam kalitesini düşüren siyatik ağrısı ve siyatik nedir ? Zamanla gece uykularının bölünmesinden, günlük hareket kısıtlamalarına kadar birçok noktada sancılı bir dönem geçirmenize neden olan bu rahatsızlığın tedavisi nde ilaçlar işe yaramadığı zaman günün belli saatlerinde uyuşma, ağrı ve tutulmalarla uğraşıyor olabilirsiniz. Ancak siyatik ağrısına iyi gelecek olan mucizelerden biri olan pilatesi mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Yazımızda pilates ile  siyatik tedavisi ve tedavi süreci boyunca dikkat edilecekler konusunu sizler için özetlemeye çalıştık.

Siyatik Nedir?

Siyatik nedir; vücudun en temel sinirlerinden biri olarak omurganın alt kısmından başlayarak, iki bacaktan da geçmektedir. Ancak siyatik sıkışması dediğimiz durumlarda sadece bir bacak etkilenerek, ağrı, sancı ve uyuşma yapacaktır. Siyatiğin sıkışması dediğimiz durum ise, omurganın fıtıklaşması sonucunda siyatik sinirine yapılan baskıyla ortaya çıkar. Bu durumda hareketler kısıtlanarak, zaman içerisinde ağrı şiddetlenmeye ve bel çevresindeki hareketler azalmaya başlar. Kilo artması ve kas kaybıyla birlikte siyatiğin tedavisi de güçleşmeye başlayacaktır.

Tedavi için tavsiye edilen en etkili yöntemlerden biri olarak pilates, zaman içerisinde kilo alımını engeller ve bel, bacak kısmındaki güçlenmeyi sağlayarak siyatiğin yaptığı baskıdan kurtulmanızı sağlar. Siyatik ağrısı ve tedavisinde uzman terapistlerimiz ile gerçekleştrdiğimiz Klinik Pilates seanslarımız hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Siyatik Belirtileri Nelerdir?

siyatik-belirtisi
Siyatik Belirtileri Nelerdir?

Sinir sıkışması olarak tanımlanan siyatik ağrısı, aslında fıtığın ilk aşamasıdır. Bu aşama kontrol altına alınmazsa zamanla sıkışma daha da şiddetlenerek, fıtık ameliyatına kadar ilerleyebilmektedir. Siyatik belirtileri;

  • Bel ve bacak kısımlarında şiddetli ağrı
  • Bacağın uyuşması
  • Ayak parmaklarında hissizlik
  • Kalça ve belde tutulma
  • Grip ve nezle gibi hastalıklarda bel ve eklem ağrılarının daha şiddetli olması
  • Uzun yürüyüşlerde, oturma ve kalkma sırasında şiddetli sancı

Kişiden kişiye değişebilen bu semptomlar bazen elektriklenme veya karıncalanma gibi de seyir edebilmektedir. Bel ve bacak kısımlarında hissi kayıp yaşanması durumlarında mutlaka bir fizyoterapiste görünülmeli aynı zamanda omurgadaki rahatsızlık tespit edilmelidir.

Siyatik Ağrısı için Neler Yapılmalıdır?

Eski çağlarda insanlar etkili bir hareket alanında ve işlevsel kaslara sahipti. Ancak zaman içerisinde kaslarımıza ihtiyaç duymadan yaşamak eklem, fıtık ve siyatik ağrıları çekmemize neden oluyor. Aşırı hareketsizlik ya da aşırı bel yüklenmelerinden kaynaklı oluşan bu rahatsızlıktan korunmanın en temel yolu spor ve egzersiz yapmaktır. Kaslarınızın güçsüz ve yetersiz olması durumunda yaşanan güç kaybı, sinirlerinizin omurgaya daha çok yaklaşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda aşırı kaslılık durumu da priformis sendromu yaratarak, yalancı siyatik ağrısı na neden olabilmektedir. Bunun için bedeninizi tanımanızın yollarından biri olan pilates egzersizlerini yaparak, daha sağlıklı bir şekilde yaşamanın sırlarını öğrenebilir, siyatikten bu şekilde korunabilirsiniz.

Lumbago Siyatik Nedir?

Lumbago siyatik, bildiğimiz siyatiğin etkileriyle neredeyse aynı fakat genellikle bel çevresinde görülen bir rahatsızlıktır. Aşırı kassız veya aşırı kaslı insanlarda görülebilen rahatsızlıklardan biri olarak, omurga hareketlerini kısıtlar ve sinirlere aşırı baskı yapar. Bu rahatsızlıktan korunmanın en iyi yollarından biri egzersiz yapmak, hareketsiz kalmamaktır. Günde ortalama 1 saat oturup, 30 dakika hareket halinde olmak faydalı olacaktır. Spor yapmadığınız takdirde siyatiğiniz hızlı bir şekilde şiddetlenerek zaman içerisinde yapılan yanlış hareketlerden kaynaklı olarak fıtığa çevirebilir. Siyatik egzersizleri de bu noktada faydalı olabileceği gibi yine en iyi yöntemlerden bir diğer de pilates olarak bilinmektedir. Zayıflama, esneme ve kas oluşumu bakımından oldukça iyi olan pilates, siyatiğin tedavisi için kesin bir çözüm olabilir.

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatiğin ağrısı nasıl geçer ve ne iyi gelir; öncelikle bir sinir sıkışması olarak siyatikte masaj yöntemi oldukça yanlış bir yöntemdir. Sinirlerin daha da sıkışmasına ve ağrılarınızın fazlalaşmasına neden olabilmektedir. Yakı, sıcak su torbası gibi yöntemler genellikle geçici olarak kullanılmaktadır. Ancak en etkili yöntem her zaman siyatik egzersizleri olacaktır. Egzersiz programınızı takip ederek şiddetli ağrılardan kurtulabilir zamanla daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. Pilatesle harmanlayarak yapabileceğiniz egzersizleriniz zamanla bel çevrenizde kas oluşumuna neden olacak ve problemlerinizin üstesinden gelmenize büyük ölçüde destek olacaktır.

Siyatikte Ilaç Tedavisi

Sinir sıkışması rahatsızlıklarında ilaçla iyileşme gibi bir durum söz konusu değildir. İlaç sadece kaslarınızı gevşetir, ağrılarınızı hissetmemenizi sağlar. Bunun dışında midenizi yoracak ve sürecin durmasına neden olmayacaktır. Tedavi için en etkili yöntem her zaman egzersiz programları, spor ve bol bol harekettir. Bu işlemler doğru yapıldığı takdirde vücudunuzun duruşu değişir, bedensel olarak daha canlı hisseder ve en önemlisi siyatik sinirinizin baskıya uğramasını azaltmış olursunuz. Tedavi yöntemleri arasında ilaç, aktar ve bel çekme yöntemlerinden uzak durmanızı, bir doktor gözlemiyle birlikte hareket etmenizi tavsiye ederiz. İlaç tedavisi etkili bir yöntem değil sadece geçici bir yöntemdir.

Siyatiğin Tedavisi için Önemli Noktalar

Siyatiğin tedavisi nin sadece ilaç veya masaj ile gerçekleştirmek malesef mümkün değildir. Fiziksel olarak yapılan her yanlış sürecin daha da hızlanmasını ve kötü sonuçlanmasını sağlayacaktır. Bu noktada Evde tek başınıza pilates yapmanız yanlış sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Öncelikle mutlaka  doktora  ve fizyoterapistlere görünmeli daha sonra pilates yapmayı düşünüyorsanız ve size öneriliyor ise  fizik tedavi ve rehabilitasyon konusunda yetkin bir pilates stüdyosu ile çalışmaya özen göstermelisiniz. Ağrı kesiciler, sıcak su torbaları sadece geçici olarak ağrınızı azaltacak, kesin bir çözüm sunmayacaktır. Bu evrede önceliğiniz fiziksel aktivitelerinize dikkat ederek, bedeninizi güçlendirmeyi hedeflemeniz aynı zamanda bol bol hareket etmeniz olmalıdır.

Pilates ile Siyatik Ağrısı Tedavisi

siyatik-tedavisi
Siyatik Ağrısı ve Pilates ile Tedavisi

Siyatik ağrısı tedavisi için bilinen en etkili yöntemlerden biri olarak pilates, kas, kemik ve nefes egzersizleri olarak hayatınıza sadece tedavi yöntemleri katmayacak aynı zamanda günlük yaşantınızda da iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Nefes egzersizleri sayesinde bedeninizin daha enerjik olmasını sağlayacağı gibi bol bol su içerek zayıflamanızı da sağlayacaktır. Esneme hareketleriyle kaslarınızın, sinirlerinizin ve cildinizin esnemesini yardımcı olacak böylelikle hareket kısıtlaması yaşamamanızı sağlayacaktır.

Omurga sağlığı için oldukça iyi bir egzersiz programı olan pilates, bedeninizin duruşunu düzeltecek, ağrılarınızın hafiflemesini sağlayacak sinirlerinizin gevşemesine yardımcı olacaktır. Günlük aktivitelerinizin arasına mutlaka yerleştirmeniz gereken pilates egzersizleri, kas ve omurga sağlığı için mükemmel bir tedavi yöntemi olacaktır.

Siyatiğin Tedavisinde Pilates Egzersizleri Nasıl Yapılmalıdır?

Mat ve aletli pilates olarak çeşitleri olan bu egzersiz programları özellikle siyatik gibi bir rahatsızlığımız varsa, tek başımıza yapmamamız gereken egzersiz programlarından biridir. Genellikle ağırlık noktasında bedenimizi ölçülü bir şekilde hareket ettirmemiz için aletli yani reformer pilates çok daha faydalı ve sağlıklı olacaktır.

Günlük 50 dakika,  Haftada 2 veya 3 gün vücudumuza çok yüklenmeden yapabileceğimiz reformar pilates yani aletli pilates egzersizleri , eklem ağrılarınızı azaltarak, bel çevrenizi güçlendirecek ve sağlıklı bir yaşamın kapılarını açarak ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Düzenli bir şekilde günlük periyotlarla yapılacak olan egzersizler, sıkılaşmanızı, gevşemenizi ve duruşunuzu düzeltecek siyatiğinizin ilerlememesini sağlayacaktır.

Evde Pilates Nasıl Yapılmalıdır?

Siyatik ağrısı nedir ve pilates ile tedavisi nasıl olur konusunda sizlere bilgi vermeye  çalıştık. Siyatik ağrısı tedavisi için evde yapılacak olan pilates için öncelikle mat almanız ve bedeninize çok yüklenmemeniz gerekmektedir. Ağrınızı daha da şiddetlendirebilecek ters hareketlerden sakınarak yapılması gereken evde pilates egzersizleri, siyatik hastalarına tavsiye etmediğimiz yöntemler arasında bulunmaktadır. Evde pilates egzersizleri yapmadan önce mutlaka konusunda uzman bir pilates stüdyosu ile görüşmelisiniz. Bilinçsiz yapılacak egzersizler  fayda sağlamayacağı gibi ağrılarınızın artmasına sebep olabilir. Siyatiğin tedavisinde kullanılacak olan pilates yöntemleri için mutlaka bir eğitmenle görüşmeyi denemelisiniz. Bizi Instagram‘da takip etmeyi unutmayın.

WhatsApp