Kifoz ( Kamburluk ) ve Pilates Tedavisi

7 Mart 2020
kifoz-kamburluk-tedavisi.jpg?fit=640%2C360&ssl=1

Genetik faktörlerin yanı sıra bir duruş problemi olan Kifoz, diğer adıyla kamburluk omurga dizilimindeki disklerin birbiri üzerine kaymasından oluşan ciddi bir rahatsızlıktır. Önlem alınmadığı takdirde süreç hızlanır, kişi ağrılı ve sancılı bir kamburluk evresine geçebilir. Sebeplerle bağlantılı olarak ilerleyen omurga rahatsızların temelindeki nedenler araştırılarak, pilates ile tedavi uygulamak iyileşme süreciniz için çok faydalı olacaktır. Kifoz ( Kamburluk ) tedavisi konusunda  omurga rahatsızlıklarında uzman terapistlerimiz ile gerçekleştrdiğimiz Klinik Pilates seanslarımız hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kifoz Nedir?

Kamburluk nedir; Tıbbi adıyla kifoz rahatsızlığı, uzun süre kötü duruş ve sırt pozisyonlarındaki hatalı süreğen hareketlerden kaynaklanmaktadır. Halk arasında kambur duruş diye hitap edilen ‘’Kötü duruş’’ omurganın dik durma alışkanlığından çıkarak zamanla gevşek ve öne eğik durmasıdır. Bunun önüne geçecek en önemli tedavi yöntemlerinden biri pilates gibi omurga odaklı spor egzersizleri olduğu gibi aynı zamanda kişinin günlük aktivitelerinin de farkına varması olacaktır.

 • Duruşsal Kifoz
 • Konjenital ( Doğuştan)
 • Dejeneratif Kifoz
 • Nöromusküler Kifoz
 • Nutrisyonel ( Beslenmeye Bağlı) Kifoz
 • İatrojenik Kifoz

Olarak birçok çeşidi bulunduğu gibi tedavi yöntemleri de farklılık gösterebilmektedir. Ancak Kamburluk tedavisinin ilk aşamasında egzersiz programları her zaman işe yarayacaktır.

Kifoz Çeşitleri Nelerdir?

Kifoz rahatsızlığı birçok farklı başlıkta toplanmıştır. Özellikle genetik sebeplerle doğuştan olan kamburluk için tamamen bir tedavi söz konusu olamayabilmektedir. Ancak geç kalınmadan yapılacak müdahaleler hastanın zamanla daha dik bir duruş elde etmesine yardımcı olacaktır. Konjenital dediğimiz doğuştan kamburluk rahatsızlığı anne karnında başlayan bir omurga bozukluğudur. Ancak çocuk ve genç yaşlarda görülen duruşsal bozukluk, genellikle çalışma hayatında da devam ettiği sürece kalıcı etkilere neden olmaktadır. Uzun süreli masa başı işlerinde, öne eğik ve kambur duruştan kaynaklanan rahatsızlıklardan biri olarak duruşsal kamburluk için omurganın esnemesi, zaman içerisinde kişinin bedensel farkındalık kazanarak kambur durmamayı alışkanlık haline getirmesi gerekmektedir.

Kifoz Neden Olur?

kifoz-neden-olur
Kifoz ( Kamburluk ) Neden Olur?

Kifoz rahatsızlığı genetik etkenlerin dışında, günümüzde hatalı duruş ve egzersizlerden de kaynaklanabilmektedir. Omurga hareketleri sürekli olarak aynı duruş etkisinde bırakılırsa, zamanla onu kodlayacak ve siz farkında olmadan sürekli kendinizi kambur dururken yakalayacaksınız. Bu etkiden kurtulmak için öncelikle düzenli olarak duruşunuzla ilgili farkındalık kazanmanız, öne doğru durmanızın nedenlerini araştırmanız gerekmektedir. Omurganızın sağlıklı bir duruştan sağlıklı bir duruşa geçmesinin sebebi siz iseniz, ameliyat ya da ilaç gibi tedavilerle bunun kesinlikle bir çözüm olmayacağını bilmeniz gerekmektedir. Kamburluk durumunun genetik bir etkisi yok ise nedeni tamamen sizin duruş bozukluğunuz ve aynı zamanda süreğen olarak aynı hareketleri tekrarlamanızdır.

Kamburluk Nasıl Düzeltilebilir?

Kamburluk rahatsızlığı genellikle yanlış tanımlanan ve hatalı tedavi yöntemlerine tabi tutulan bir süreçtir. Bu süreçte öncelikle duruşunuzu düzeltmeniz ve kamburluk egzersizleri yapmanız gerekecektir. Eğer genetik sebepler ve alta yatan hastalıklardan kaynaklı oluşan bir kifoz probleminiz yok ise, tedaviniz spor, egzersizler ve aynı zamanda dik bir duruş olacaktır.

Duruş bozukluğundan kaynaklı oluşan omurga eğriliği için ameliyat tedavisi yeterli olmayacağı gibi çoğu hasta ameliyattan sonra duruşunu düzeltmediği için aynı şekilde rahatsızlığının geri dönmesine neden olmuştur Kamburluk düzelir mi; evet düzelir ancak bunun için kifoz derecesine ve hastanın hikayesine bakılması gerekmektedir. Duruş ve biçim hastalığı olarak omurganın fiziksel olarak sürekli dik tutulması gerekecek, ancak bu şekilde kamburluk düzeltilebilecektir.

Postural ( Duruşsal ) Kifoz / Kamburluk Tedavisi

Günlük yaşantımızda teknolojik cihazların büyüsüne kapılarak uzun süreli hatalı duruşlar sergilemekteyiz. Özellikle omurgamıza bıraktığımız bu olumsuz etki, zamanla onun dik duruşundan ödün vererek, öne doğru eğim kazanmasına neden olmaktadır. Sırta oluşan bu kamburluk durumu zamanla kalıcı bir hal alarak, orta yaş ve yaşlılık döneminde sancılı ve ağrılı bir noktaya taşınacaktır.

Kifoz kamburluk egzersizleri yaparak zamanla duruşumuzu düzeltebilir, omurgamızın sağlıklı bir şekilde dik durmasına yardımcı olabiliriz. Fakat bu bütün kifoz durumları için geçerli olamamakla birlikte yapılan egzersizlerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde yapılarak, mutlaka bir doktor tedavisi eşliğinde devam ettirilmesi gerekmektedir.

Kamburluk Korsesi Işe Yarar Mı?

Temel olarak omurga sağlığıyla ilgili yapılan bütün çalışmalarda, kassız bir vücudun omurga üzerindeki yükünün artığı gözlemlenmiştir. Vücudunuzdaki kas oranı düştükçe omurganıza binen yük artar, duruş bozuklukları başlar ve doğal olarak fıtık, lordoz ya da kamburluk gibi rahatsızlıklarla uğraşmaya başlarsınız. Kamburluk tedavisi için korse kullanılması duruşunuzu düzeltecektir ancak kaslarınızın azalmasına neden olarak, günlük yaşantınızdaki diğer rahatsızlıklarla uğraşmanıza neden olacaktır. Kullanımını önermesekte düzenli yapılan pilates ile birlikte korse kullanımına devam etmeniz fayda sağlayabilir. Düzenli olarak egzersiz yapmadıkça bu tarz ürünler  kalıcı fayda sağlamayacaktır.

Pilates ile Kifoz – Kamburluk Tedavisi

kifoz-pilates-tedavisi
Pilates ile Kifoz ( Kamburluk ) tedavisi

Tıp alanında kullanılmakta olan reformer pilates, öncelikle kaza geçiren hastaların kemik ve omurgalarının düzenli bir şekilde çalışmaları için kullanılmış teknikler arasında yer almaktadır. Bu tedavi yöntemi zamanla sağlıklı birçok etkisi keşfedilerek, omurga sağlığı alanında oldukça etkili kullanılan yöntemlerden biri olmuştur. Pilates ile kifoz tedavisi eğer duruşsal kamburluktan kaynaklı bir rahatsızlığınız var ise % 100 etkili bir yöntem olacaktır.

Öncelikle omurganızın esnemesini, kambur duruşlarda rahatsız olarak farkına varmanızı aynı zamanda omurga ve bel çevresindeki kas oranını artırarak dik duruş kazanılmasında etkili olacak, yaşam kalitenizi artırarak fit bir vücuda sahip olmanızda olumlu etkiler bırakacaktır.

Kifoz Tedavisinde Hangi Pilates Yöntemi Kullanılmalıdır?

Kamburluk için kullanılacak olan pilates yöntemleri reformer (Aletli) pilates olabilmektedir. Reformar egzersiz sırasında sizi yönlendirerek, aynı hareketleri düzgün bir şekilde yapmanızda oldukça faydalı olacaktır. Bu durumda günlük egzersizlerinizin hangi kaslarınıza yönlenmesini istiyorsanız, eğitmeninizle birlikte bir plan hazırlayarak pilates yöntemini de bu şekilde belirleyebilirisiniz.

Egzersiz programınıza pilatesi ekleyerek, uzun vadede sağlıklı bir yaşam ve kısa vadede omurga rahatsızlıklarınızdan kurtulabilir, egzersizlere devam ederek fıtık ve siyatik hastalıklarından da korunmuş olursunuz. Günde yapılacak 50 dakikalık egzersizlerle omurganızın sağlıklı bir şekilde çalışmasını ve en önemlisi duruşunuzun düzelmesini etkilemiş olursunuz. Reformer pilates sayesinde kamburluk probleminizi çözebilirsiniz.

Pilatesin Kifoz – Kamburluk Tedavisinde Faydaları

Bel kemiğinizin alışkanlıklarını değiştirecek olan pilates, zaman içerisinde doğru durmanızı ve aynı zamanda sırt ile bel bölgenizin kas yapmasını sağlayacaktır. Bu kaslar hem sıkılaşmanıza hem de omurga problemleri yaşamamanıza neden olarak günlük aktivitelerinizde bedeninizin duruşunun farkında olmanızı sağlayacaktır.

 • Pilates omurga sinirlerinizin esnemesini ve gevşemesini sağlayacaktır.
 • Omurga diskleri arasındaki mesafeyi korumak için etkili bir yöntemdir.
 • Düzenli bir şekilde yapılan pilates egzersizleri size doğru duruş kazandıracaktır.
 • Bel ve sırt bölgesinde kas yapmanıza aynı zamanda dik durmanızı sağlayacak boyun kaslarınızın oluşmasında da etkili olacaktır.
 • Bacak, uyluk, bel, sırt ve boyun kaslarınızın gelişmesiyle fıtık rahatsızlıklarından korunmanıza yardımcı olacaktır.

Günde Sadece 50 Dakika Pilates

Pilates, kambur duruşunuzu ve kifoz oluşumunu engelleyecek sizlere sağlıklı bir yaşamın kapılarını açacaktır. Hem fit bir bedene hem de sağlıklı bir omurgaya sahip olmanızı sağlayacak olan Pilates için omurga rahatsızlıkları konusunda uzmanbir stüdyo ve eğitmenle çalışmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Bizi Instagram ‘da takip etmeyi unutmayın.

WhatsApp