Boyun Düzleşmesi Nedir? Pilates ile Tedavisi

10 Mart 2020
boyun-duzlesmesi-nedir.jpg?fit=640%2C360&ssl=1

Tıp dilindeki adıyla servikal lordoz düzleşmesi olarak bilinmekte olan boyun düzleşmesi nedir? Gelişen teknoloji yaşam tarzımıza etki etmiştir. Hareketsiz yaşam, boyun hareketlerimizin bilgisayar başında ve teknolojik cihazlar ile değişmesi ve kısıtlanması sonucunda boyun düzleşmesi ve boyun problemlerinin ortaya çıkma sıklığıda hiç olmadığı kadar artmıştır.  Boyun düzleşmesi rahatsızlığının pilates ile tedavisi ise mümkündür. Düzenli pilates egzersizleri yaparak ağrılı zor dönemleri kolaylıkla atlatabilirsiniz.

Tedavi için tavsiye edilen en etkili yöntemlerden biri olarak pilates, zaman içerisinde boyun ve omurga kaslarının güçlenmesini sağlayarak boyun düzleşmesinden kaynaklı ağrılardan tamamen kurtulmanızı sağlar. Boyun düzleşmesi tedavisinde uzman terapistlerimiz ile gerçekleştrdiğimiz Klinik Pilates seanslarımız hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Boyun düzleşmesi nedir? İnsan anatomisinin en önemli bölgelerinden biri olan omurga,  Omurgamızda bulunan 33 adet omurun birbirine olan bağı o kadar muhteşem bir yapıya sahiptir ki, ufacık bir denklem bozukluğunda şiddetli ağrılar baş göstermeye başlar. Vücudumuz gelişen teknolojiyle birlikte alışkanlıklarından dolayı malesef yapısal bozulmalar yaşayabiliyor. Hareketsiz bir hayat, masa başı uzun saatler süren çalışmalar, bilgisayar ve telefonla geçirilen saatler sonunda sırt ve boyun bölgemizdeki omurga yapısı ‘’C’’ kıvrımını kaybederek düzleşmeye ve bu düzleşme de ağrılı bir süreç yaşamamıza neden oluyor. Bu yapısal bozukluk ise boyun düzeleşmesi olarak adlandırılıyor.

Boyun düzleşmesi, omurganın ense kısmından sırt kısmına kadar bölümdeki kıvrımını kaybederek, kasların azalmasıyla birlikte sinirlerin sıkışma ihtimalinin yükselmesidir. Boyun fıtığının ilk evresi olarak da görülen bu dönem, egzersizler ve pilates programlarıyla fıtığa çevirmeden engellenebilir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?

Boyun düzleşmesi belirtileri ilk aşamada çok fazla rahatsız etmeyecektir, hatta farkında  dahi olmayacağınız kadar seyrek bir şekilde başlayabilir. Boyun eğriliğinin ilerlememesi, hatta omurgamızın sağlıklı kalabilmesi için kilonuza, günlük hareket aktivitelerinize ve su içme oranınıza dikkat etmelisiniz. Bu noktada iyileştirici bir sürece girmek için uzmanların önerdiği pilates ile de boyun ve bel fıtığı risklerinden korunabilirsiniz. Ancak aşağıdaki rahatsızlıkları hissediyorsanız, önce bir fizik tedavi doktoruna görünmeli ardından da düzenli egzersiz programına başlamanızı tavsiye ediyoruz.

boyun-duzlesmesi-belirtileri-nelerdir
Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?
 • Boyun, omuz ve kol bölgesinde uyuşma hissi
 • Kol ve parmaklarda karıncalanma
 • Birden bire kol atması ya da elektriklenme
 • Boyun kaslarında zayıflık
 • Baş dönmesi
 • Gözde noktalar görmek ( Tansiyon düşmesi gibi hissetmek)
 • Boyun ve kollarda ağrı
 • Mide bulantısı
 • Denge kaybı
 • Ense ve sırt bölgesindeki kıvrımlı bölgenin olmaması

Belirtiler arasında yer almaktadır. Bazı belirtileri kendimiz saptayabilsek de mutlaka bir uzmana görünmemiz ve omurgamız hakkında bilgi edinmemiz önemli ve hayati önem taşımaktadır.

Boyun Düzleşmesi Nedenleri?

Boyun düzleşmesi, hareketsizlik ve gün içerisinde yanlış pozisyonlarda uzun süreli duruşlardan kaynaklanmaktadır. Boyun kıvrımını kaybetmek için çok hassas bir yapıya sahip değildir ancak onu hassaslaştıracak olan kassız bir bedendir. Omurganızın düzleşmesi, fıtık rahatsızlıklarınızın olmasının en temel nedeni her zaman spor yapmamak ve yanlış hareketler yapmaktır. Pilates gibi sporlar vücut kas denge oranının ve vücut farkındalığının artması ile beraber, duruş yanlışlarının düzeltilmesini ve aynı zamanda gevşeme egzersizleri ile rahatlamanızı sağlar.

Bilgisayar, masabaşı çalışma ve yanlış yastık seçimine kadar birçok hatalı durum boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi gibi rahatsızlıklar yaşamanıza neden olacaktır. Bunun için önceliğiniz günlük aktivitelerinizde hareketlerinize dikkat etmek ve spor yaparak boynunuzun direncini arttırmak olmalıdır.

Boyun Rahatsızlıklarından Nasıl Korunabilirsiniz? 

Vücudumuzun bel kemiği olan omurgamız, fiziksel duruşumuzdan bedensel ve ruhani hassasiyetimize kadar tüm bedenimize hükmeden sinirlerin hakim olduğu iskelet sistemimiz ve temelimizdir. Eğerki bedenimiz ve omurgamız güçsüz ise gün içindeki uzun süreli yanlış duruşumuz, çalışma pozisyonumuz, hareketsizliğimiz ve hatta kullandığımız yastık bile ona zarar verip, kalıcı hasarlar bırakabilir. Tabi ki bu kadar hassas olmasının sebebi bizim yaşam tarzımızla bağlantılıdır. Omurgalarımızın koruma yastığı olan kaslarımız, egzersiz ve su tüketmemiz azaldıkça, omurgamızda savunmasız kalarak, fiziksel olan bütün etkilere karşı yapısını bozacaktır.

Bilgisayar, telefon ve uzun süre aynı pozisyonda kalmamızı sebep olan bütün hareket kısıtlayıcılar boyun düzleşmesi için yeterlidir. Sürekli şekilde bunlara devam ettiğiniz takdirde boyun omurlarınız düzleşecek, giderek sinirlerle daha yakın temasa geçecek ve böylece sinir sıkışmasıyla birlikte ağrılı, uyuşmalı bir dönem başlayacaktır. Bunun için bol bol hareket ederek, sporu  ve özellikle pilates egzersizlerini artırmanız gerekmektedir.

Boyun Problemlerinde Teşhis Nasıl Konulur?

Uzman bir doktor eşliğinde koyulması gereken boyun düzleşmesi teşhisi, kişinin kendi kanılarıyla hareket etmemesi gereken hassas bir rahatsızlıktır. Doktorunuz size öncelikle tıbbi geçmişinizle ilgili sorular soracak, yaşadığınız sorunlar hakkında bilgi edinecektir. Ardından muayene sırasında bazı sırt, kol ve boyun hareketlerini yapmanızı isteyecek, röntgen ya da tomografi ile teşhis koyacaktır. Omurganızdaki disklerin birbirinde yaklaşması sonucunda oluşan düzleşmenin derecesi, size yaşattığı etkiler ve fıtığa dönüşme riskiyle ilgili bilgiler edindikten sonra, tedavi aşamasına geçilecektir.

Boyun Düzleşmesi Teşhisi için Hangi Doktora Gidilmelidir? 

Vücudumuzdaki birçok rahatsızlık için mutlaka bir uzmana danışmamız gerektiği gibi omurga sağlığımız için de özellikle fizik tedavi doktoruna ya da bir fizyoterapiste görünmemiz gerekmektedir. Bu süreçte tam donanımlı bir hastaneye giderek, röntgen, tomografi ve muayene gibi teşhis süreçlerinden geçerek, boyun düzleşmesi tedavisi üzerine kesin bir yöntem uygulanmasını sağlamamız gerekir. Teşhis sonrasındaki evrede ilaçlardan çok spor ve günlük aktivitelerimize dikkat etmek hem midemizin ve karaciğerimizin yorulmamasını sağlayacak hem de uzun vadede daha sağlıklı bir omurgaya sahip olmamıza yardımcı olacaktır.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Omurga rahatsızlıkları ilaç ya da ameliyatla kesin bir çözüme ulaşamaz. Bu hem anatomimizden kaynaklı olarak hem de omurga yapısının  hızlı iyileşebilir bir durumu olmadığından kaynaklıdır. Doktorun size reçete ettiği ilaçlar sadece ağrı ve sancı gibi semptomların azalmasını sağlayacak, hastalığınız devam edecektir. Bu nedenle fıtık ve düzleşme durumlarında tavsiye edilen tedavi yöntemi fizyoterapi ya da hastanın kendi isteğiyle doğru teknik kullanarak yüzmek yada uzman bir eğitmen kontrolünde aletli pilates gibi yöntemlere başvurması olacaktır.

Boyun kaslarının güçlendirilmesi, pilates ile duruşun düzeltilmesi sonucunda semptomlar azalır, hareketli ve daha sağlıklı bir yaşam tarzıyla boynunuz ağrılı dönemi atlatmaya başlar.

Pilates ve Boyun Düzleşmesi Tedavisi

boyun-duzlesmesi
Pilates ile Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Günlük yaşantınızın genellikle hareketsiz geçmesi ve yanlış pozisyonlarda durmanızdan kaynaklı olarak fiziksel birçok rahatsızlığınızın oluşmasına ve ortaya çıkmasına  sebep olabilirsiniz. Ancak böyle bir sürecin yaşanmaması için  sağlıklı bir yaşam tarzı edinmek için pilates hem fiziksel hem de ruhsal olarak büyük bir destek sağlayacaktır.

Öncelikle omurgamızın esnemesi ve vücudumuzun kas oranının artmasında etkili olması, günlük egzersiz programlarıyla iskelet yapımızı onaracak, sinirlerimizi gevşetecek ve sırt, boyun kaslarımızın güçlenmesini sağlayacaktır. Kasların kemiklerinizin ve omurganızın koruyucu kalkanı olduğunu düşünürsek, pilates ve boyun düzleşmesi egzersizleri sayesinde ağrılarınız azalacak, kas ve kemik yapınız güçlenecektir. Hem enerjinizi arttıracak hem de fiziksel aktivitelerinizi sağlamlaştıracak olan pilates, omurga sağlığınız için mucizevi bir tedavi yöntemi olacaktır.

Pilatesin Boyun Düzleşmesine Faydaları

 • Sırt kaslarınızın güçlenmesini sağlayacaktır.
 • Kemik yoğunluğunuzu artırarak, güçlü bir omurgaya sahip olmanızı sağlar.
 • Zayıflamanızı ve bu sayede omurgaya binen yüklerin azalmasına yardımcı olur.
 • Esneklik ve direnç sağlayacaktır.
 • Vücut duruşunuzu iyileştirerek, kifoz ve düzleşmeleri azaltır.
 • Bel, karın, uyluk, bacak ve kol kaslarınızı güçlendirir.
 • Dinç ve enerjik olmamızı sağlar.

Boyun Düzleşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyun düzleşmesi nedir? ve pilates ile boyun düzleşmesi tedavisi konusunda sizlere bilgi vermeye çalıştık. Pilates yapmaya başladıysanız pilates dışındada, öncelikle günlük aktivitelerinizde hareket kısıtlılıklarınızı azaltmanız gerekmektedir. Örneğin masa başında çalışıyorsanız 1 saat oturmak ve 5 dakika egzersiz gibi programlar yapabilirsiniz. Aynı zamanda ortopedik bir yastık kullanmanız, boynunuzu uyurken desteklemeniz sağlığınıza oldukça faydalı olacaktır. Bizi Instagram ‘da takip etmeyi unutmayın.

WhatsApp