Sporcu Beslenmesi | Pilates ve Beslenme

29 Mayıs 2020
sporcu-beslenmesi-pilates.jpg?fit=640%2C360&ssl=1

Sporcu Beslenmesi Pilates ve Beslenme

Pilates beslenme programı ve sporcu beslenmesi hakkında her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz! Fitness yada Pilates yaparken beslenme programı nasıl olmalı? Fitness ve pilates yaparken maksimum verimi alabilmek için spor ve beslenme dinamiklerinin düzenlenmesi çok önemlidir. Ancak bazen sporcu beslenmesi için yanlış tavsiyeler ya da yanlış yönlendirmeler yapılabilir, egzersiz programına eş değer şekilde yeme alışkanlıkları düzenlenmemiş olabilir.

Unutmamak gerekiyor ki, sadece beslenme ya da tek başına sadece sporla fit bir vücuda sahip olamazsiniz. Düzenli spor ve egzersizi, yaşınıza ve bedeninize uygun beslenme programı ile desteklemelisiniz. Diyet ve Beslenme sayfamızı inceleyerek uzman diyetisyenimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Spor ile Birlikte Beslenme Neden Önemlidir?

Büyük bir fabrika olarak düşünebileceğimiz bedenimiz, günlük kalori tüketiminden zararlı maddelerin atılmasına kadar mükemmel bir şekilde çalışmaktadır. Bu çalışma dinamikleri sırasında, vitaminlere, proteinlere ve liflere ihtiyaç duyar. Spor öncesi beslenme vücudunuzun ihtiyacı olan kaynakları elde etmenizi sağlayacak aynı zamanda bunların size güç ve kas olarak geri dönmesine yardımcı olacaktır. Günlük beslenme kriterlerinizden ödün vererek, fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilir, sporcu beslenmesi taktiklerini uygulayarak sağlıklı bir yaşamın kapılarını açabilirsiniz.

Öncelikle spor öncesi, sonrası ve günlük yeme içme programınıza profesyonel bir destek alarak başlamanız faydalı olacaktır. Herkesin vücudunun gereksinimleri farklılık gösterebilir, bazı besinleri fazla almanız halinde size kas değil yağ olarak geri dönüş yapabilir. Beslenme kaynaklarının günlük listesini kendi bedensel ihtiyaçlarınıza göre ayarlamayı ihmal etmemeli ve spor sonrası yapılması gerekenleri dikkate alarak hareket etmeniz gerektiğini de bilmelisiniz.

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

sporcu beslenmesi
Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Fiziksel aktivitelerinizi aktif hale getirmeden önce yapmanız gereken ilk planlamalardan biride vücudunuzun yakıtını iyi vermeniz olacaktır. Bu yakıt öncelikle enerji daha sonra sıvı ihtiyacıdır. Genel olarak sporcu beslenmesi için önerilen karbonhidrat ve proteini öncelikleriniz arasında tutmanız gerekecektir. Egzersiz programı sırasında bedeninizin ihtiyacı olan bu yakıtlar, size yağ yakma işlemi ve kas olarak geri dönüş sağlayacaktır.

Spor yaparken beslenme kriterlerine önem vermeniz gereken bir diğer nokta ise sıvı ihtiyacınız, eğer az su içiyorsanız bundan hemen vazgeçmeli günlük su tüketiminize dikkat etmelisiniz. Vücudunuzun gereksinimi olan su, sporun baş ağrısı yapmamasını, metabolizmanızın yükselmesini ve performansınızın artmasını sağlayacaktır. Spor sırasında aralıklarla su içmeli ve günlük beslenme ihtiyaçlarınızı şu şekilde ayarlamanız gerekmektedir.

 • Öncelikle karbonhidrat tüketimine öncelik vermelisiniz.
 • Proteini hayatınızın bir parçası haline dönüştürmelisiniz.
 • Tahıllı ve yulaflı yiyecekler tüketmelisiniz.
 • Kuru yemişlere ve meyvelerle ara öğünler hazırlamalısınız.
 • Haftada bir kere mutlaka deniz ürünü tüketmelisiniz.
 • Bol bol su içmeli ve doğal beslenmek için faydalı yiyecekler tüketmeye önem vermelisiniz.

Sporcu Beslenmesi Menünüzü Belirleyin

Sporcu beslenmesi için öncelikler arasında yer alan karbonhidrat ve protein güzel bir güne başlama öğünüdür. Genellikle yanlış anlaşılmış olan sporcu diyeti, asla ekmek ya da makarna gibi yiyecekler tüketilmemesi şeklinde lanse edilmiştir. Ancak vücudunuzun ihtiyacı olan spor öncesi ve sonrası beslenme listenize karbonhidrat ve protein ürünlerini mutlaka eklemelisiniz. Örneğin yağsız bir tost yaparak, yanına taze sıkılmış bir meyve suyuyla birlikte günlük karbonhidrat ve vitamin ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Aynı şekilde kahvaltınızda ceviz, yulaf ya da şekersiz fıstık ezmesi gibi yiyeceklere de yer vererek sabah menünüzü hazırlamış olursunuz. Daha sonra spor sonrası beslenme menünüz için mantar, balık ya da bol domatesli bir salata da yiyerek vücudunuzun gereksinimlerini karşılayabilirsiniz. Eğer sabah karbonhidrat almadıysanız akşam mutlaka bu eksiği tamamlamalı ihtiyacınız olan vitaminleri tamamen kullandığınızdan emin olmalısınız. Balık, tavuk ve kırmızı et tüketimini haftalık olarak kendi vücut ihtiyaçlarınıza göre ayarlamalı, aşırıya kaçmadan ekmek tüketimine de önem vermelisiniz.

Sporcu Beslenmesi İçin Vitamin Ve Mineral Kaynakları

Hem vitamin hem de mineral kaynaklarını aynı anda tüketmeniz gerekmektedir. Bunun için et ve süt ürünlerine öncelik vermeli, süt, peynir ve kurubaklagil açısından zengin olan öğünler seçmelisiniz. Bedensel aktivitelerinizde yoğun olarak kaslarınızın ihtiyaç duyduğu besin kaynakları, bol vitamin, mineral ve liflerden geçmektedir. Yağlı tohumlar ve yeşil yapraklı besinler vücudunuzun hem vitamin hem de mineral ihtiyacını karşılayacaktır.

 • Ispanak
 • Karnabahar
 • Pazı
 • Cibez
 • Kereviz sapı
 • Taze soğan
 • Maydanoz
 • Roka

Gibi taze tüketimi kolay olan aynı zamanda mevsimsel olarak geniş bir tüketime sahip olan besinlere öğünlerinizde yer verebilirsiniz. Yeşil yapraklı yiyecekler hayatınızın kilit noktası olduğu gibi sporcu beslenmesi için de son derece önemlidir. Bu sebzelerde mineral ve vitaminler bolca bulunur, sıvı ihtiyacınızı da karşılamanıza destek olacaktır.

Reformer Pilates Yaparken Neler Tüketmelisiniz?

sporcu beslenmesi ve pilates
Reformer Pilates Yaparken Nasıl Beslenmelisiniz?

Reformer pilates diyeti diğer egzersiz programlarıyla neredeyse aynıdır. Ancak günlük olarak 50 ile 60 dakika arası yapılan pilates aktivitesi, bedeninizin sıkılaşmasını ve cildinizin de güzelleşmesine katkıda bulunacak bir yöntemdir.

Reformer ve beslenme kriterlerinde önceliğiniz kuru yemişler ve bol bol sebze tüketimiyle devam etmeniz olacaktır. Haftalık olarak düzenli bir şekilde vücudunuzun ihtiyacı olan mineral, protein ve vitaminlere bu noktada da önem vermelisiniz.Reformer pilates hakkında daha fazla bilgi almak ve aletli pilates derslerimiz için Aletli Pilates sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Pilatese başlamadan önce yemek tüketmemelisiniz. Öncelikle yemek yemenizin üzerinden 3 ile 4 saat geçmiş olmalı, karbonhidrat ve protein ağırlıklı bir öğünü atlatmış olmalısınız. Bunun yanı sıra günlük süt, peynir ve yoğurt tüketimine de öncelik vererek, bol bol su tüketmelisiniz.Pilates yapmadan önce yemek yediyseniz o günlük programınızı ertelemeniz çok önemli olacaktır. Denge ve güç gerektiren pozisyonlarda mide krampları yaşayabilir, nefes alma sorunlarıyla karşılayabilirsiniz.

Pilates Ne Kadar Etkili Bir Spordur?

Vücudunuzun şekillenmesi ve sıkı görünmesi için son derece faydalı olan pilates, özellikle reformer alanında çalışanların kısa zamanda zayıflamasına katkıda bulunmuştur. Pilates ne kadar sürede zayıflatır ve etkileri nelerdir araştırmaları üzerinde birçok kişinin kısa zamanda zayıfladığı ve vücudunun güzel bir görünüme sahip olduğu görülmüştür. Ancak bunu düzenli bir şekilde yapmak ve düzenli beslenmek son derece önemlidir.

Kasların çok daha etkili çalışmasını sağlayan pilates, vücudunuzun kas potansiyeline göre şekillenmesine ve kaslı olmasına yardımcı olacaktır. Sağlıklı beslenme programı ve uygun bir diyet ile  çok daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olur. Böylece kaslarınız güçlendirirek ve sağlığınızı bozmadan 1 ayda 4-6 kilo verebilirsiniz.

Reformer Pilates ile Ne Kadar Enerji Yakılır?

Pilates yapanların öncesi ve sonrası son derece şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Kısa zamanda zayıflamanın inanılmaz etkilerini görmek için çok kısa bir süre yeteri olmaktadır. Aletli pilates mucizesini yaşayan üyelerimizin öncesi ve sonrası görüntülerine Instagram adresimizden ulaşabilirsiniz.

Son dönemde bu kadar popüler olmasının sebebi hem sağlık açısından faydaları hem de çok kısa sürede sounç veren ve aletli pilatesin desteği sayesinde herkesin yapabileceği bir egzersiz olmasından dolayıdır. Günde 50 dakika haftada 2 veya isteğe bağlı 3 defa yapılan egzersizlerle vücudunuzun bütün kaslarını harekete geçirirsiniz pilates, beslenme programınızı da uyguladığınızda harika sonuçlar alınmaktadır.

Başlangıç düzeyinde bir pilates egzersizi 200 kcal/sa yakabilmenizi sağlarken ileri seviyede bir pilates egzersizi 400 kcal/ sa harcamanızı sağlayacaktır. Haftalık olarak beslenmenizede dikkat ederek 1 – 2 kilo vermenize yardımcı olabileceği gibi karın, kalça, bel, sır ve bacak kaslarınızın güçlenmesiniı aynı zamanda cildinizin ve sarkıkların toparlanmasını sağlayacak etkili bir egzersiz programıdır.

Sporcu beslenmesi kriterlerine uyarak, pilates yaptığınız da zayıflamamak neredeyse imkansızdır 🙂 Konusunda uzman bir stüdyoda uygun bir şekilde yapılan diyet ve kardiyo hareketleriyle kısa zamanda zayıflar, vücudunuzun sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

WhatsApp